7.9.11

Frances Potter & Binky Newman/The New Basket Workshop

Frances Potter i Binky Newman założyły w 2008 roku organizację The New Basket Workshop, której celem jest wskrzeszenie sztuki rękodzieła w Afryce. Obok instrumentów marketingowych narzędziem przemian ma być design. Fundacja Forda, która zgodziłą się na sfinansowanie projektu zastrzegła, że musi być on realizowany w Zimbabwe.

Historia jest długa i ciekawa, kończy się tak, że dziś TNBW organizuje m.in. w Zimbabwe warsztaty rękodzieła zatrudniając do pomocy najlepszych designerów z całego świata. Pierwszym był Heath Nash z RPA.

Warsztaty TNBW zorganizowano już kilkukrotnie m.in. w Binga i Bulawayo. W Harare, stolicy Zimbabwe odbyła się wystawa na której pokazano wyplecione na warsztatach prace. Była to pierwsza od dziesięcioleci wystawa rodzimego rękodzieła w Zimbabwe.

Według wielu działaczy organizacji pozarządowych działąjących na terenie Afryki, wskrzeszenie afrykańskiego rękodzieła w połączeniu z nowoczesnym designem to jeden z lepszych pomysłów na kulturową i ekonomiczną regenerację nie tylko lokalnych społeczności ale całego kontynentu.
Poniższe zdjęcia zrobiły Binky i Frances, autorki projektu The New Basket Workshop.No comments:

Post a Comment